Opublikowany przez:
Redakcja
2025-04-10 17:03:31
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Dlaczego dziecko nie chce nosić majtek? Coś, co dla nas jest oczywiste – konieczność noszenia bielizny – dla dziecka, może być zwyczajnie niezrozumiałe. Nie dopatrujmy się w tym złośliwości. Jest kilka możliwych powodów, dlaczego dziecko się tak zachowuje.
Dyskomfort – jeśli się zastanawiasz, czemu dziecko nie chce nosić majtek, poszukiwania powodu zacznij od rzeczy dość oczywistej. Być może bielizna zwyczajnie je uwiera. Może warto zmienić fason bielizny? A może materiał nie jest dość przyjazny dla skóry, a do tego metka drapie.
Etap rozwoju – są takie momenty w życiu dziecka, podczas których ma silną potrzebę oznaczenia własnej autonomii. Słynny bunt trzylatka, który tak naprawdę może się zacząć już po 2. urodzinach, a trwać nawet do 4 roku życia, to czas, gdy dziecko może zacząć odrzucać pewne normy narzucone przez rodziców. Jest to całkowicie normalny i bardzo ważny etap w rozwoju dziecka.
Zmiany w życiu dziecka — bywa, że duże wydarzenia w życiu dziecka — zmiana przedszkola, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby czy narodziny rodzeństwa — mogą spowodować pewien regres i zmiany w zachowaniu. Dziecko odreagowuje w ten sposób napięcie, a takie np. majtki mogą być tym elementem, który pozwala mu poczuć kontrolę nad sytuacją.
Wrażliwość sensoryczna — jeśli dziecko unika nie tylko majtek, ale również innych ubrań, czapek, skarpetek czy butów — może to wskazywać na nadwrażliwość sensoryczną. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często reagują na dotyk w sposób silniejszy niż rówieśnicy. Wtedy noszenie bielizny nie jest drobnym dyskomfortem, a bodźcem bardzo drażniącym.
Gdy dziecko stanowczo odmawia założenia majtek, łatwo poczuć frustrację – szczególnie gdy jest poranek i spieszymy się do przedszkola i pracy. Jednak od naszej reakcji wiele zależy. Nie można dziecka zawstydzać ani okazywać złości, to może jedynie nasilić trudności. Uzbrojeni w empatię, spokój i cierpliwość osiągniemy dużo więcej.
Zapytaj i wysłuchaj – zamiast kazać natychmiast się ubrać, zapytaj, co jest nie tak z tymi majteczkami. Może dziecko zwyczajnie w świecie powie, że gryzą, drapią lub są głupie, bo mają zły wzorek.
Zadbaj o komfort – kupując dziecięcą bieliznę, szukaj tej z dobrej jakości materiałów, bez grubych szwów, koronek, sztywnych naszywek, drapiących metek. Metki warto odciąć, jednak pozostałe po nich zgrubienie może powodować dyskomfort. Dobrym pomysłem jest też kupno bielizny o rozmiar większej niż reszta odzieży – wówczas będzie nieco luźniejsza, ale nie spadnie. Warto też zapytać dziecko, jakie dokładnie majtki chciałoby nosić, pokazać te, które są w ofercie sklepu, i pozwolić wybrać.
Oswajaj powoli – w dzień wolny przekonaj malucha do założenia bielizny na 5 minut. Zapewnij, że potem może je zdjąć. To może być dobry punkt wyjścia do przekonania dziecka, że majtki nie są takie złe, i po kilku takich podejściach problem zniknie.
Pobawcie się! - niekiedy zaangażowanie maskotek dziecka może być fajnym sposobem oswojenia jakiegoś tematu. A gdyby tak misie miały na sobie majtki? A skoro misie mają, to może i ja założę? Warto spróbować!
Nie traktujmy sytuacji, gdy dziecko nie chce nosić majtek, jako czegoś dramatycznego. Usilne namowy spowodują co najwyżej większy opór dziecka przed współpracą. Spokój i opanowanie rodzica może wiele pomóc. Zupełnie nic się nie stanie, jeśli dziecko pójdzie kilka razy do przedszkola bez bielizny. Naprawdę!
Z całą pewnością większość dzieci z czasem sama przestaje protestować przeciwko włożeniu majtek. Jednak są sytuacje, kiedy warto skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli problem utrzymuje się długo – mijają kolejne dni, tygodnie, próbowaliście już wszystkiego, a problem nadal się pojawia.
Gdy dziecko nie dość, że nie chce włożyć bielizny, to na dodatek nie chce bez niej wyjść do przedszkola, a ubieranie się w ogóle zaczyna stanowić problem. Dziecko ma wyraźny kłopot z dotykiem – unika czesania, nie chce wkładać niektórych ubrań, ubrania wyraźnie mu przeszkadzają i powodują drażliwość.
Pierwsze kroki najlepiej skierować do pediatry – on zdecyduje, czy warto dziecko skonsultować z innym specjalistą, jak psycholog dziecięcy lub terapeuta SI.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!